Günümüzde bazı ebeveynler, çocuklarına anne karnındayken kitap okumaya başlar, bazıları ise bebeğe kitap okumanın anlamsız olduğunu düşünür. Bebeklerin beyin gelişimi için uyaranlara ihtiyacı vardır. Kitap okumak bu uyaranların birçoğunu içerir. Bebeklere kitap okumak beyin gelişimlerinin temellerini atmaya yardımcı olur.

Çocuklara kitap okumanın başlıca faydaları;
• Uyku Öncesi Sakinleşme
Gün içerisinde kitap okuma rutinini uyku öncesine ayarlayan ebeveynlerin çocukları bir süre sonra uyku öncesi sakinleşmeye başlar. Bu şekilde uykuya geçiş süresi kısalır ve uykunun rutini kitap okuma evresinde başlamış olur.
• Anne-Baba & Çocuk İlişkisi
Annelerin bebeklerini emzirmesi gibi yakın temasta sürekli bulunamayan babalar için kitap okumak, bebekleri ile zaman geçirebilmelerini sağlayan iyi bir yol olabilir. Kitap okurken kullanılan ses tonları, bir süre sonra bebeğin ebeveynlerini daha iyi anlamasına zemin hazırlar. Düzenli olarak yapılan kitap okuma saatleri, çocuk ile anne-baba arasındaki bağı kuvvetlenmesini destekler. İlerleyen zamanlarda kitap okuma alışkanlığını devam ettirmesine yardımcı olur.
• Öğrenme Kolaylığı
Çocuklara kitap okunması, kitaplardaki karakterlerin seslerinin taklit edilmesi, okurken kelimelere vurgu eklenmesi, yeni kelimelerin tekrarlanması, mimiklerin durumlara göre değişmesi gibi birçok eylem çocuklara hayata dair öğrenim kolaylığı sağlar. Bebeklikten itibaren kitap okunması çocuğunuzun dinlemeyi öğrenmesine yardımcı olur. Çocuklar, bir süre sonra hikaye karakterlerini ve yaşanan olayları benimsemeye başlarlar. Bu durum onların hafızalarını güçlendirir.
• Hayal Gücü Gelişimi
Kitaplardan öğrendiği yeni kelimeleri günlük hayatında kullanmaya çalışan çocukların bir süre sonra hayal dünyaları gelişmeye başlar. Kendini daha iyi ifade edebilmeye başlayan çocuk, hayal dünyasını da paralelinde derinleştirmeye başlar. Kitaplarda yer alan resimler bu konuda çocukların zihinlerindeki kurgulamaya yardımcı olur. Gördükleri resimleri hayal dünyalarında canlandırabilme ve farklılaştırabilme yeteneklerine sahip olduklarını keşfederler. Kitaplardaki gerçekçi resimler, çocukların hayal dünyalarını zenginleştirmelerine olanak tanır.
• Odaklanma Süresi
Çocuklara düzenli bir şekilde kitap okunması bir süre sonra çocukların dikkat sürelerinin artmasını sağlar. Hikaye kahramanlarının yaşadığı olaylar, hikayenin gelişimi ve sonu, çocukların dikkatlerini çeker ve bu durum aslında bir süre sonra çocukların dış uyaranlara rağmen (Kuş ötmesi, korna sesi, ev içi diğer sesler vb.) hikayeye odaklı kalmasına yardımcı olur. Okul çağı döneminde gelindiğinde ise, çocuğun odaklanabilmesi eğitim hayatını daha az zorlanarak devam etmesine zemin hazırlar.