Çocuğunuza Ne Zaman Kitap Okumaya Başlamalısınız?Çocuklar, bebeklikten itibaren çevredeki uyaranlara karşı tepkiler geliştirmeye başlarlar. Bu tepkiler beyindeki sinaptik bağlarının gelişimi ile oluşur. Neden sonuç ilişkisi kurabilmesi ve çevresini anlamlandırmaya başlaması gün içerisinde denk geldiği uyaranlar aracılığı ile desteklenir.

Bu uyaranların kalitesi çocuğun gelişimini doğrudan etkiler. Ebeveynler çocuklarının tüm duyularına hitap edecek uyaranları doğru içeriklerle bir araya getirmeye özen gösterirler. Doğru içeriklerle büyüyen çocuklar zihinsel, işitsel, görsel, dokunsal açıdan gelişmeye başlarlar. Kitaplar, çocuk gelişimi için birçok duyuya hitap eden faydalı bir araçtır. Kitabın resimleri, kağıtlarının dokusu, hikâyelerin içerisindeki olaylar çocuğun hayal dünyasını besleyen önemli ögelerdir.

İlk 6 ay bebeğinize gün içerisinde kısa sürelerle kitap okuyarak başlayabilirsiniz. Bebeğinizin algısının açık olduğu zamanları kitap okuyarak değerlendirebilirsiniz. Okuyacağınız kitapların duyu geliştirici özellikte olmalarına özen gösterebilirsiniz. Üç boyutlu, tüylü, sesli kitaplar bebeğinizin dikkatini çekecek okunan kitabı birçok yönden algılamasına yardımcı olacaktır.

Çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren hayal dünyaları ile dünyayı yorumlarlar. Hayal dünyalarını çoğunlukla günlük rutinlerinde karşılaştıkları olaylar etkiler. Bu yüzden bebeklikten itibaren çocuğunuza kitap okuyor olmanız, çocuğunuzun hayal dünyasının çok küçük yaştan itibaren gelişmesine yardımcı olacaktır. Çocuklara kitap seçerken yaşına uygun olmasına ve cinsiyet ve güzellik kalıpları içermemesine özen gösterilmelidir.

Çocuklar kitaplar aracılığı ile soyut ve somut düşünme yetilerini geliştirirler. Bu yetilerin gelişimi ilerleyen yaşlarında günlük hayatında çocuğunuzun özgüvenini pekiştirir. Yaşayacağı herhangi bir durumla baş etmesini kolaylaştırır. Doğru, yanlış gibi kavramları öğrenir. Detaylara karşı daha dikkatli olur. Konsantre olma süresi gelişir. Yenilikçi hayaller kurmasına yardımcı olur.

Bebeklikten itibaren düzenli kitap okunan çocukların ebeveynleri ile olan ilişkileri güçlenir ve kitap okumak çocuklara keyifli gelir. İlerleyen yaşlarda kitap okumaya hevesli bireyler olmalarına yardımcı olur. Kitaplar aracılığıyla yeni kelimeler öğrenerek, dil zekâları gelişir.

Çocukların hayal kurması ve kitaplardaki kahramanlarla kendilerini içselleştirmeleri, empati yeteneklerini geliştirir. Olayların başkaları açısından nasıl algılanabileceğini düşünmeye başlarlar. Çevreye ve topluma faydalı bir birey olarak yetişirler. Kitap okurken hikâyeye dair yapılan canlandırmalar, seslerin taklit edilmesi, çocuğun yaratıcı drama yeteneğini besler.