Çocuklar İçin Ekran Süresi Nasıl Verimli Kullanılır?Teknoloji çağı hızla ilerlerken, bu çağı yakalayan anne babalar ve bu çağda dünyaya gelmiş olan çocuklar için teknolojinin kullanımı her zaman soru işareti olan bir konudur. Özellikle biz yetişkinlerin, gün içerisinde telefon ekranına bakma süremizi düşünürsek, çocukların ekran sürelerini ayarlamak ebeveynler için epey zorlayıcı olabilir. 

Çocuklar için ekran süresinde önemli olan doğru dengeyi kurmaktır.  Ekran süresi boyunca çocuğunuzla beraber tükettiğiniz içeriğin kalitesi ve gerçekleştirdiğiniz etkileşimler, ekran süresinin verimliliğini doğrudan etkiler. 

Ekran süresini kısıtlamak, çocuğun gelişimini, yaratıcılığını ve öğrenme fırsatlarını da kısıtlamak olabilir. Bunun yerine çocuğunuzla ekran başında geçiren sürenin nitelikli olmasını sağlamaya odaklanabilirsiniz. Çocuklarda ekran kullanımı, ilgi alanlarının, yaratıcılığının, keşfetme heyecanının, iletişim yeteneklerinin gelişmesine yönelik olmalıdır. 

Oxford İnternet Enstitüsü ve Cardiff Üniversitesi’nde araştırmacılar 2-5 yaş çocukları olan 20.000 ebeveynle yaptıkları araştırmada çocukların ekran sürelerinin kısıtlanmasının, çocukların genel iyilik hallerinde, anne babaları ile kurdukları bağda, duygusal esnekliklerinde, meraklı ve pozitif olmalarında bulunan değişkenliklerine göre değerlendirdi.  Çocuklarda ekran süresinin kısıtlanması ile ilgili yapılan bu araştırmanın sonucunda, kısıtlamanın özel bir faydası olmadığı gözlemlendi. Araştırma raporunun baş yazarı Dr. Andrew Pryzbylski, ‘’Tüm aileyi kapsayacak şekilde düşündüğümüzde anne-babanın ekran süresi konusundaki kuralları nasıl uyguladığı ve dijital dünyayı çocuklarıyla birlikte keşfetmeleri, aktif katılım göstermeleri ekran süresinin kendisinden çok daha önemli olduğunu gösterdi.’ diyerek araştırma sonucunu yorumladı. 

Çocuğunuzun gelişimi için ekran kullanımınızı ayrılan süreyi doğru kullanarak destekleyin. Çevrimiçi geçirdiğiniz zamanları çocuğunuz için nitelikli hale getirebilirsiniz. Örneğin; sesli kitap uygulaması kullanarak, çocuğunuzla etkileşimli, yaratıcı, hayal dünyasını geliştirici zamanlar yaratabilirsiniz. 

Dijital medya kullanımı süresince çocuğunuzla birlikte de vakit geçirdiğinizde, çocuğunuzun aynı zamanda iletişim ve bağ kurma açısından da geliştiğini fark edeceksiniz.  

Çocuğunuzda ekran süresinin verimli kullanıp kullanmadığınızı, ekran başındayken çocuğunuzun eğlenip eğlenmediğini, yeni şeyler öğrenip öğrenmediğini sorgulayarak anlayabilirsiniz. 

Yeni neslin teknoloji sevdiği aşikâr, bu sevgiyi, verimliliğe, yaratıcılığa ve çocukların gelişimine yönlendirmek anne babaların elinde. Çocuklarınızın dijital medya kısıtlayıcısı olmak yerine dijital medya danışmanı/yönlendiricisi olabilirsiniz. 

 

Kaynaklar: 

https://www.ox.ac.uk/search?query=childeren%20screen%20time&wssl=1 

http://www.ox.ac.uk/news/2017-12-14-children%E2%80%99s-screen-time-guidelines-too-restrictive-according-new-research