Çocukların sağlıklı gelişimini desteklemek için, evde yapılacak etkinlikler de en az okulda alınan eğitimler kadar önemli olabilir. Evde çocuklar için etkinlikler yazımıza ek olarak, bu yazımızda evde kağıtla yapabileceğiniz etkinlikleri bir araya getirmeye çalıştık. Çocuklarla kağıttan etkinlikler yapmadan önce bilmeniz gerekenleri, kağıt etkinliklerinin çocuklara faydalarını ve etkinlik önerilerimizi yazının devamında bulabilirsiniz.

Kağıt Etkinliklerinin Çocuklara Faydaları

Öncelikle belirtmek isteriz ki çocuğunuzla yapacağınız her etkinlik gibi bu etkinliğin de çocuğunuzun gelişim düzeyine uygun olması önemli olabilir. Örneğin henüz makas tutma becerisine sahip olmayan çocuğunuzla etkinlik yaparken, makasın kullanımına dikkat etmeniz gerekebilir. Ayrıca kağıttan yapılan etkinliklerde kullanılan yöntemlerin çeşitliliği de çok önemli olabilir ve çocuğun birçok farklı yönden gelişmesini sağlayabilir.

• Kağıt etkinliği yaparken kullandığınız tekniklerin çeşitliliği, çocuğunuzun ince motor gelişimini birçok açıdan destekleyebilir. Bu sebeple, listemizde de belirtmeye çalıştığımız gibi yuvarlama, yapıştırma, kesme vb. çeşitli teknikleri kullanmanız önemli olabilir.

• Kağıtlarla yapacağınız etkinliklerde kağıdın yanı sıra kullanabileceğiniz makas ve katlama teknikleri gibi unsurlarda çocuğunuzun motor gelişimini destekleyebilir.

• Ayrıca kullanılan farklı boyutlardaki ve renklerdeki kağıtlar, boncuklar, kalemtıraş çöpleri vb. çocuğunuzun nesneleri manipüle etme becerisini geliştirebilir.

• Kendine kağıttan oyuncaklar yapan çocuğunuz, başarı hissini tadabilir ve özgüveni olumlu etkilenebilir.

• Ayrıca birçok masabaşı etkinliği gibi kağıttan yapılan etkinlikler de çocukların hayal gücü için geliştirici olabilir.

Nasıl Malzemeler Tercih Edilmeli?

• Çocuğunuzun malzemeleri rahatça kullanabilmesi için, malzemelerin çocuğunuzun yaşına uygun şekilde kontrol edebileceği büyüklükte ve ağırlıkta olması gerekebilir.

• Kullanılacak makasların ucunun küt olması ve çocuğunuzun el boyutuna uygun olması, istenmeyen kazaların önüne geçebilir.

• Yapılacak etkinliğin türüne göre, farklı boyut ve renklerdeki kağıtların bir arada kullanılması, çocuğun ince motor gelişiminin yanı sıra kategorizasyon ve planlama becerilerini de olumlu etkileyebilir.

• Ayrıca, kullanılacak yapıştırıcıların üzerinde bulunan yaş grubu uyarısı mutlaka dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde, çocuğunuzun parmaklarını yapıştırması, herhangi bir objeye zarar vermesi ya da kimyasallara maruz kalması kaçınılmaz olabilir.

Çocuklar İçin Kağıttan Kesme Etkinlikleri

Bu etkinliklerde, kağıt, bir makas yardımıyla kesilip değişik boyutlarda nesneler elde edilebilir. Örneğin, kırmızı bir kartonun çilek şeklinde kesilmesi ve içine göz şeklinde yuvarlaklar açılması ile yapılan bir çilek maskesi, hem eğlenceli hem de öğretici bir etkinlik olabilir.

Ayrıca, kesilen kağıtlar kalıp olarak kullanılarak, kumaş parçaları kesilebilir ve bu kesilen parçalar birleştirilip içine elyaf doldurularak çocuğunuza yastık yapılabilir. Kendi yastığını kendi yapan çocuğunuzun sevinci sizi bile şaşırtabilir.

Çocuklar İçin Kağıttan Katlama (Origami) Etkinlikleri

Origami etkinlikleri, gerek yetişkinler gerekse çocuklar için oldukça keyifli ve öğretici olabilir. Kağıdı katlayarak kendine yeni oyuncaklar yapan çocuğunuzun motor gelişiminin yanı sıra özgüveni ve hayal gücü de olumlu etkilenebilir.

Kağıttan katlama etkinlikleri için mukavva hariç her malzeme uygundur. Başlangıç için, kağıttan gemi ya da uçak deneyebilir, daha sonrasında ise zıplayan kurbağa denemesi yapabilirsiniz. Etkinliğinin seviyesini adım adım artırırsanız, çocuğunuza ömür boyu devam edeceği bir hobi dahi kazandırabilirsiniz.

Çocuklar İçin Kağıttan Yuvarlama Etkinlikleri

Kağıdı yuvarlayarak yapabileceğiniz bu etkinliklerde, birçok farklı yöntem kullanabilirsiniz. Ancak okul öncesi eğitimde en çok kullanılan yöntem olan kaleme sarak yuvarlamayı deneyebilirsiniz. Yuvarladığınız kağıtları zemin üzerine yerleştirerek değişik resimler elde edebilirsiniz. Örneğin, pofuduk bir kuzu, bir elma ağacı ya da kaplumbağa…

Örneğin elma ağacı yapmak için;
• bir parça dar uzun kesilmiş kağıdı, kaleme sararak bir müddet beklemeniz
• yeterli olduğunu düşündüğünüzde, kalemi kağıdın içinden çekmeniz
• ve elde ettiğiniz yuvarlanmış kağıtları, daha önceden çizdiğiniz elma ağacına yapıştırmanız yeterli olabilir.

Çocuklar İçin Kağıttan Kolaj Etkinlikleri

Kağıttan kolaj etkinlikleri, yetişkinlerin sanat eğitiminde de karşımıza sıklıkla çıkabilir. Farklı bağlamlardaki çizimleri, resimleri vb. yepyeni bir bağlamda bir araya getirme işlemi, çocuğunuz için zorlayıcı olsa da hayal gücü gelişimi için önemli olabilir.

Bu etkinlik için kullanılmış dergileri, stickerları hatta kumaş parçalarını kullanabilirsiniz. Bütün bu değişik parçaları bir araya getirme işlemi ise tamamen çocuğunuzun hayal gücüne kalmış; ne kadar az müdahale ederseniz, sonucunda ortaya çıkan sanat eseri çocuğunuzu o kadar fazla tatmin edebilir.

Yine de çocuğunuzun yönlendirmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, birlikte dilek haritası yapmak güzel bir fikir olabilir. Çocuğunuzun sene boyunca yapmak istediklerini kelimelerle değil de kolaj haline getirilmiş resimlerle anlatma çabası hem eğlenceli hem de geliştirici olabilir. Belki de çocuğunuz bisiklet sürmeyi öğrenmek istiyordur ve kendini çizdiği bu dilek haritası yoluyla ifade edebilir.

Çocuklar İçin Kağıttan Yırtma Etkinlikleri

Bu etkinlikler kolaj çalışmasına benzese de çocuğunuz için daha ilgi çekici olabilir. Birçoğumuza okul öncesi eğitimde gösterildiği gibi, boyanmamış bir resmin üstüne minik kağıt parçaları yapıştırılarak yapılabilir.

Etkinliğe başlamadan önce değişik renk ve dokulardaki kağıtları minik minik kesebilir ve sonrasında bir resim üzerine yapıştırarak, resmi renklendirebilirsiniz.
Çocuğunuzun gelişimini desteklemek için, kağıt kullanarak yapabileceğiniz etkinlik çeşitlerini bir araya getirmeye çalıştık. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi çocuğunuza değişik teknikler öğrettikten sonra, müdahaleyi azaltmanız ve çocuğunuzun hayal gücünü kullanmasına izin vermeniz, çocuğunuz için çok daha geliştirici olabilir. Çocuğunuz bu yöntemleri kullanarak kendine oyuncaklar, panolar hazırlayabilir; hatta heykel bile yapabilir.