Araştırmalar, küçük yaştan itibaren kitap okuma alışkanlığı edinmenin, çocukların gerek zihinsel gerekse sosyal becerilerine olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Peki biz ebeveynler olarak çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı edindirmek için neler yapabiliriz ve çocuklarımıza kitapları sevdirmek için hangi yollara başvurabiliriz? Yazımızda, çocuklara kitap okumayı sevdirmek için önerilen yöntemlerin başlıcalarını ebeveynler için bir araya getirdik.

1. Çocuğunuzu Kitaplarla Erken Yaşta Tanıştırın

Çocuğunuza kitap okumayı sevdirmek için küçük yaşlardan itibaren, ona kitap okumayı deneyebilir, okuduğunuz kitapların resimlerini incelemesine izin verebilirsiniz. Sesli, üzerine dokunduğunda ses çıkaran, bol resimli çocuk kitaplarını da erken yaşlarda kullanabilirsiniz. Böylece çocuğunuz, kitapların basılı kelimelerden ibaret olmadığının, her bir kelimenin seslere ve hayallere dönüştüğünün bilincine vararak, yeni kitaplara yönelebilir. Ayrıca, sadece ona kitap okumak için ayırdığınız zamanların olması, çocuğunuzun çok hoşuna gidecek, kitap okumanız için size kendisi gelmeye dahi başlayabilir. Bu yöntemi deneyerek hem çocuğunuza kitap okumayı sevdirebilir hem de birlikte kaliteli zaman geçirerek aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.

2. Kitap Okuyarak Örnek Olun

Çocukların, özellikle okul öncesi dönemde, ebeveynlerini rol model olarak benimsedikleri ve ev içindeki davranışlarını taklit etme eğiliminde oldukları bilinen bir gerçektir. Bu gerçek, çocuklarımıza belirli alışkanlıklar edindirmek isteyen biz ebeveynlere birçok sorumluluk yüklemektedir; çocuklarımıza kitap okumayı sevdirmek için ilk önce kendimizin kitap okuma alışkanlığı edinmemiz gerekliliğini de bunlardan biri olarak görmeliyiz. Bu sayede, çocuklarımızın kitap okumaya özenmesini sağlayabiliriz.

3.  Okuduğu Kitaplar Üzerine Konuşun

Çocuğunuzla okuduğu kitaplar üzerine sohbet etmek hem aranızdaki bağı güçlendirmek hem de çocuğunuza kitap okumayı sevdirmek için denemeye değer bir yöntemdir. Ona kitabın konusunu anlattırarak sorular sorabilir ya da siz de aynı kitabı okuyarak karakterler ve kitabın devamı hakkındaki tahminleriniz üzerine sohbet edebilirsiniz. Bu yöntem, çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığını pekiştirirken sizinle de yepyeni bir bağ inşa etmesini sağlayabilir. Çocuğunuza kitapları sizin okuduğunuz ya da sesli kitap dinlettiğiniz, daha erken yaşlarda ise aralar verip ‘sence kedi nereye saklandı?’ gibi sorular sormayı deneyebilirsiniz.

4. Birlikte Çocuk Kütüphanesi Oluşturun

Kitaplarla çevrili evlerde büyüyen çocukların, kitap okumaya daha çok eğilimi olduğu düşünülmektedir; çünkü bazen bir kitabın kapağı dahi çocukların ilgisini çekerek merak duygusu uyandırmakta yeterli olabilir. Ancak, sizin kitaplığınızdaki kitaplar her zaman çocuğunuzun yaş grubuna uygun olmayabilir. Böyle bir durumda, kütüphane oluşturma hevesini çocuğunuza da aşılamanız, yeni kitaplar okuma isteğini arttırabilir ve okuma alışkanlığı edinmesini hızlandırabilir. Kitap alışverişine birlikte çıkarak kendine kitaplar seçmesine izin vermeniz de hem bu alışkanlığı pekiştirecek hem de size çocuğunuzun ne tarz kitaplardan hoşlandığını anlamanız için fırsat tanıyacaktır.

5. Kendi Kitaplarını Seçmesine İzim Verin

Çocuğunuzun kendi kitaplarını seçmesine, istediği kitaba öncelik vermesine imkan tanımak, birçok açıdan yararlı olabilir. Öncelikle, çocuğunuzun yaş grubuna uygun olarak önerilen kitapları okumaya çalışmanız oldukça doğal; ancak unutmamalısınız ki her çocuğun gelişim hızı farklıdır. Belki de yaş grubuna uygun olduğunu düşündüğünüz için okuduğunuz, günlük hayattan hikayeler, çocuğunuza çekici gelmezken maceralarla dolu kitaplar onu kendisine bağlayabilir. Ayrıca bazı çocuklar sesli, kabartmalı, interaktif ve benzeri kitaplardan hoşlanırken, bu tarz kitaplar bazı çocuklar için dikkat dağıtıcı olabilir. Çocuğunuzu kitap seçiminde özgür bırakmanız, hem onun kitaplara olan ilgisini arttıracak hem de size çocuğunuzu tanımak için daha fazla fırsat sunacaktır.

6. Kitapları Erişilebilir Kılın

Özellikle, uzun seyahatler ya da yaz tatilleri gibi durumlarda çantanızda veya telefonunuzda çocuk kitapları bulundurmak, çocuğunuzun vakit geçirmek için kitaba yönelmesini sağlayabilir. Bu amaçla kitabın macera dünyasına adım atan çocuğunuz, sonunu merak edecek ve belki de kitabı elinden düşünmeyecektir.

Çocuklara kitap okumayı sevdirmek için önerdiğimiz yöntemleri deneyerek size ve çocuğunuza en uygun olanı seçebilirsiniz. Çocuğunuz bu yöntemlere rağmen hala düzenli kitap okumuyorsa endişelenecek bir şey olmadığını, her çocuğun farklı ve değerli olduğunu hatırlatmak isteriz.