Okulların tatil olması, pandemi süreci ve daha birçok sebeple ebeveynler evde baş başa kaldıkları çocuklarıyla yapılacak etkinlik arayışına düşebiliyorlar. Öncelikle belirtmek isteriz ki doğru yoldasınız; çünkü çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için evde birlikte yapılacak neredeyse tüm etkinlikler çok faydalı olabilir. Vimbo ailesi olarak, çocuğunuzla evde yapabileceğiniz aktiviteleri 5 başlık altında topladık ve yararları ile birlikte açıklamaya çalıştık.

1. Kültürel Etkinlikler

• Covid- 19 salgını süresince, birçok tiyatro ve film etkinliği online platformlara taşındı ve erişime açıldı. Bu platformlardan çocuğunuzun gelişim düzeyine uygun filmler ya da tiyatrolar seçebilir, birlikte izlerken keyifli ve kaliteli vakit geçirebilirsiniz.
• Kitap okumak da çocuğunuzla evde yapabileceğiniz keyifli etkinlikler arasında sayılabilir. Okuma yazma bilmeyen çocuğunuza kitabını siz okuyabilir, çocuğunuz daha büyük ise birlikte farklı kitaplar okuyabilirsiniz. Çocukların yaşına göre kitap seçimi hakkında bilgi sahibi olduğunuz sürece, bu etkinlikten sayısız fayda sağlayabilirsiniz.

2. Yaratıcılık Etkinlikleri

• Son zamanlarda çok popüler olan, masalların yeniden yazımı siz ve çocuğunuz için çok keyifli bir etkinlik olabilir. Bu etkinliği yapmanız için tek ihtiyacınız olan, geleneksel bir masal kitabı. Eğer çocuğunuzun bilmediği bir masalsa okuyabilir ve daha sonra çocuğunuzla yeniden yazmaya başlayabilirsiniz. Bu etkinlik sırasında, masallardaki olumsuz toplumsal cinsiyet rollerini yıkmaktan çekinmemenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin, Uyuyan Güzel neden kurtarıcısı olan prensin öpücüğünü beklesin ki? Belki de sizin masalınızda kendini kurtarıp uyanmanın bir yolunu bulabilir.
• Kuklalarla oynayabilir, hatta diğer ev üyelerine bir gösteri hazırlayabilirsiniz.
• Yapıştırma, boyama ve kesme etkinlikleri de hem çocuğunuzun yaratıcılığını hem de motor becerilerini geliştirebilir. Bu etkinlikler sırasında çocuğunuzu yönlendirmek yerine, hayal gücünü kısıtlamamanızı tavsiye ediyoruz. Çocuğunuzun yağmur damlaları neden rengarenk olmasın, değil mi?
• Maketler ya da yapbozlar da güzel bir seçenek olabilir.
• Birlikte kağıttan kurbağalar, kuşlar yaparak hem el becerilerinizi geliştirebilir hem de yaptığınız oyuncaklarla evcilik oynayarak, yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz.

3. Fiziksel Etkinlikler

• Çocuğunuzun sevdiği sokak oyunlarını evinizde de oynamayı deneyebilirsiniz. Yakalamaca, paten sürme, saklambaç gibi oyunlar uygun olabilir.
• Evinizde uygun alan varsa, futbol ya da basketbol gibi spor aktivitelerini deneyebilirsiniz. Bu oyunlar, çocuğunuzun el- ayak koordinasyonu ve kas gelişimi için çok faydalı olabilir.
• Kalın uçlu şişlerle ve sizin gözetiminizde olmak koşuluyla, örgü örebilir ve çocuğunuzun el becerilerini geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Oyuncaklarına kıyafet dikmek ya da mini ev eşyaları yapmak gibi hedefler koyarak, etkinliğinizi daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.
• Birlikte dans etmek de çocuğunuzun çok seveceği bir etkinlik olabilir. Sevdiğiniz müzikleri açıp yeni dans hareketleri deneyebilir ve gösteri dâhi düzenleyebilirsiniz.
• Çocuğunuzun gelişim düzeyine uygun egzersizleri araştırarak, birlikte spor yapabilirsiniz. Çocuğunuzun karın, sırt ve bacak kasları için çok faydalı olan bu etkinler, sağlığınıza da iyi gelebilir.

4. Sorumluluk Bilincini Geliştiren Etkinlikler

• Çocuğunuza ev içi sorumlulukları öğretmek için, ev işlerini keyifli hale getirerek birlikte yapabilirsiniz. Örneğin, birlikte yemek hazırlamak, hamur açmak gibi denemeler yapabilirsiniz. Merak etmeyin, çocuğunuzun zarar görme riski az olan yemek tariflerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
• Birlikte oda toplama yarışı bile yapabilirsiniz, herkesin kendi eşyalarını topladığı bu süreçte, çocuğunuz da oyuncaklarını ve odasını toplayabilir.
• Çocuğunuzun çevreye karşı olan sorumluluklarını geliştirmek, ev içi sorumluluklar kadar önemli olabilir. Minder, karton kutu ya da köpükler gibi basit eşyaları kullanarak, sokak hayvanları için yuva yapabilir ve süsleyebilirsiniz.
• Çiçek ekme etkinliği yapmayı da deneyebilirsiniz; çünkü çocuklar toprakla oynamaya bayılırlar. Ekim sonrasında, çiçeklerin bakımı sorumluluğunu ona bırakabilir ve çocuğunuzun emeğinin karşılığını aldığında yaşadığı sevince tanık olabilirsiniz.

5. Zeka Jimnastiği Etkinlikleri

• Çocuğunuz henüz satranç oynamayı bilmiyorsa, öğretebilir ve evde mini satranç müsabakası düzenleyerek eğlenebilirsiniz.
• Logolardan inşaatlar yaparak hem çocuğunuzun zihinsel gelişimini destekleyebilir hem de eğlenebilirsiniz.
• Çocuğunuzun yaşına uygun kutu oyunları oynamanız da, çocuğunuzun neden- sonuç ilişkisi kurma ve strateji geliştirmesini kolaylaştırabilir.
Çocuğunuzla evde yapabileceğiniz etkinlikleri yukarıda sıralamaya çalıştık; ancak, etkinlik ya da oyun seçiminde çocuğunuzun tercihlerine kulak vermek ve birlikte kararlar almak, gelişimine tüm bu oyunlardan daha çok fayda sağlayabilir.