Çocuklarla Kaliteli Vakit Geçirme Önerileri Çocukla Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir? 

Bebekler doğdukları andan itibaren ebeveynleri ile birlikte olmaya ihtiyaç duyarlar. Yoğun çalışan anne babalar çocukları ile zaman geçirme konusunda stres olurlar. Ne kadar zaman geçirirlerse geçirsinler çocuklarına yetmiyormuş gibi hissederler. Çocuklarla geçirilen zamanın kaliteli olması bu durumda anne babalar için çok önemlidir.  

Sınırlı zamanları olan anne babaların çocukları ile kaliteli vakit geçirmesi için öncelik olarak çocuklarının hem fiziksel hem duygusal ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmaları gerekir. Yemek yemesi, temizlenmesi, uyuması vb. fiziksel, Oyun oynama, sevilmesi, öpülmesi ise duygusal ihtiyaçlardır. Bu ihtiyaçları giderilen çocuklar, ebeveynleri ile güvenli, sağlıklı bir ilişki kurmuş olur. Güven üzerine kurulan ebeveyn çocuk ilişkisi, kaliteli zaman geçirmenin ilk koşuludur. 

Anne babayla geçirdiği zaman çocuklar için çok değerlidir. Kaliteli vakit, başlangıcı ve bitişi belli olan bir sürede duygusal, fiziksel, öğretici, geliştirici, yaratıcılığını destekleyici tüm faaliyetleri içerir.   

Çocuklarla Kaliteli Vakit Geçirme Önerileri 

 • Gününüzün nasıl geçtiğini çocuğunuzla paylaşın ve onun da gününün nasıl geçtiğini anlatmasını isteyin. Bu diyaloğu siz yemek hazırlarken, yerken de yapabilirsiniz. 
 • Okula gidiyorsa eğer, okuldaki arkadaşlarını tanımak üzere sorular sorun. Gözlem yeteneğini ve arkadaşlıklarını çocuğunuzun gözünden anlama fırsatı yakalamış olursunuz. 
 • Her türlü sorusuna sabırla, geçiştirmeden anlamlı cevaplar vermeye özen gösterin. Müsait değilseniz, bu soruyu daha sonra hatırlatır mısın üzerinde konuşalım isterim diyerek çocuğunuzu önemsediğinizi ona hissettirin ve daha sonra sorduğunda mutlaka sorusuna cevap vererek üzerine konuşup, daha önce anlayışlı davrandığı için çocuğunuza teşekkür edin.
 • Çocuğunuza yaşına uygun ev içinde sorumluluklar verin, toz bezi ile toz almak, yemek masası hazırlamak, ya da çamaşırları katlamak, odasını toplamak gibi. Bu sorumluluk ile çocuğunuz size kendini daha yakın hissederek ve empati yapmasını kolaylaştıracaktır.
 • Birlikte eğlenceli öğünler hazırlayabilir, yediklerinin içeriklerinin ve çocuğunuza olan faydasını anlayacağı şekilde anlatarak daha bilinçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuz için mutfakta olmak hem daha eğlenceli hem daha anlamlı olacaktır. 
 • Balkon, bahçe, park gibi alanlarda farkındalık oyunları oynayabilirsiniz. Gündüzleri bulutları izleyerek şekillerini cisimlere benzetebilir, gece olduğunda yıldızları sayarak, yıldız kaymasını bekleyebilirsiniz.  
 • Çocuğunuzla birlikte kitap okuma saatleriniz olsun. Düzenli olarak kitap okuyarak hikâye ve kahramanlar üzerine sohbet edin. Hikâye içerisindeki mesajları aldığından emin olmak için sorular sorun. Sonrasında kendisinin hikâyeye farklı son yaratmasını ya da sil baştan bir hikâye yaratmasını isteyin.  
 • Evde çocuğunuzun sorumluluğunda olan bir bitki yetiştirin ve bitkiler, ağaçlar hakkında her gün en az 5 dakika konuşmaya özen gösterin. 
 • Çocuğunuz küçük yaştan itibaren hayvanlarla tanışarak büyürse ileride çevreye doğaya karşı farkındalığı yüksek bir birey olur. Bu yüzden mümkün oldukça sokak hayvanları gördüğünüzde çocuğunuzla bilinçli bir şekilde iletişim kurmasına destek verin, hayvanlara mamasu verin ve onların yaşam koşulları hakkında sohbet edin. İmkânınız var ise ihtiyacı olan bir hayvan sahiplenerek çocuğunuzun bir canlı ile büyümenin faydalarını deneyimlemesine destek olun.
 • Birlikte müzik dinleyerek dünyanın farklı kültürel müzikleri ile çocuğunuzu tanıştırın. Birlikte dans edin, dinlenin. Müziğin faydalarından ve tüm canlılara iyi geldiğinden bahsedin.
 • Birlikte resimler yaparak, yaptığınız resimlerden hikâye oluşturmaya çalışın. Renkleri karıştırarak yeni renkler oluşturabileceğini gösterin. 
 • Evden dışarıda geçirdiğiniz zamanları iyi değerlendirmeye özen gösterin. Müze, sinema, tiyatro gibi geliştirici aktiviteler planlayın.
 • Çocuğunuzla birlikte uçurtma yapın ve rüzgârlı bir havada uçurtmanızı uçurmak için dışarı çıkarak bunu keyifli bir etkinliğe dönüştürün.
 • Tüm bu etkinleri yaparken çocuğunuza nasıl hissettiğini sorun. Çocuğunuz her zaman bu maddeleri yapmak istemeyebilir, başka bir duruma üzgün olabilir. Zorla yapmayın hiçbir şeyi. Önceliğinizin onu anlamak olduğunu her zaman çocuğunuza hissettirmeye özen gösterin.