Okul öncesi çocuklara geometrik şekillerin öğretilmesinin birçok faydası olabilir. En bilinen faydalarını ise çocukların yaratıcılığını geliştirmesi, okula hazırlık sağlaması, analitik düşünceyi desteklemesi, neden- sonuç ilişkisi kurma ve kategorizasyon becerilerini desteklemesi olarak sıralayabiliriz. Peki, çocuklarımıza bu kadar faydası bulunan basit geometri eğitimini nasıl verebiliriz? Okul öncesi geometri eğitiminde hangi yolu izleyebilir ve nelere dikkat edebiliriz?

Okul Öncesi Geometrik Şekilleri Öğretmek İçin

Okul öncesi dönemde çocuklar, çember, üçgen, kare ve dikdörtgen gibi basit şekilleri öğrenebilirler. Ancak biz eğitmenler ve ebeveynlerin, değişik materyaller kullanarak ya da çocuklarla birlikte şekillerin analizini yaparak, bu sürece yardımcı olmamız gerekebilir. Peki, okul öncesi dönemde geometrik şekilleri öğrenebilmesi için çocuklarımıza nasıl yardımcı olabiliriz? Vimbo ailesi olarak, kullanılabilecek birkaç taktiği aşağıda sıraladık.

• Şekilleri tanımlama: Çocuklarımıza geometrik şekilleri öğretmenin ilk adımı, şekillerin formlarını kavramalarına yardımcı olmak olabilir. Örneğin; üçgenlerle tanıştırdığımız çocuklara, üçgenlerin kenarlarından bahsetmek, farklı özelliklere sahip üçgenlerle tanışmalarını sağlamak doğru olabilir.

• Günlük hayattan örneklerle pekiştirme: Geometrik şekilleri birer birer öğrenmekte olan çocuklarımıza, bu şekillerin günlük hayatta karşımıza çıktığı alanları öğretebiliriz. Televizyonun şeklini tanımlamasını istemek, bir topun hangi geometrik şekle benzediğini sormak ve benzeri etkinlikler pekiştirici olabilir.

• Şekilleri karşılaştırma: Geometrik şekilleri öğretme maceramızın bu aşamasında, çocuklardan farklı formlardaki şekilleri karşılaştırmalarını isteyebiliriz. Örneğin üçgen ile kare arasındaki farkları sorarak, formları daha bilinçli şekilde kodlamalarına yardımcı olabiliriz.

• Geometrik şekilleri kullanarak üretim yapma: Bu aşama için tek yapmamız gereken değişik 3 boyutlu geometrik şekilleri bir araya getirerek, çocuklarımızla oyunlar oynamak. Örneğin küçük kutular ve tuvalet kağıtlarıyla inşaatlar yapılabilir. Yaratıcılıklarıyla biz yetişkinleri sıklıkla şaşırtan çocuklarımız, bu oyunları da çeşitlendirir ve eğlenirken, öğrenebilir.

• Öğretici oyunlar oynama: Bu oyunlar arasında en bilineni şekil tombalası olabilir. Okul öncesi öğretimde sıklıkla kullanılan bu oyun için tek yapmamız gereken, bir torbanın içine farklı geometrik şekilleri koymak ve çocuğumuzdan elleriyle yoklayarak, bizim istediğimiz şekli bulmasını istemek. ‘Çocuklarla Evde Yapılacak Etkinlikler’ yazımıza göz atarak daha fazla oyun tavsiyesi de bulabilir ya da çocuğunuzla birlikte, kendiniz yeni oyunlar üretebilirsiniz.

• Boyut farklarını öğretme: 3 boyutlu geometrik şekilleri kavrayan çocuklar, 2 boyutlu şekilleri kavramakta çok daha az zorlanabilirler. Bu sebeple, kağıt üzerinde çalışmaya başlamadan önce çocuklarımızın 3 boyutlu şekilleri ve formlarını iyice kavradığından emin olmamız gerekebilir. Sonrasında, kesme- yapıştırma, benzer şekilleri gruplama ya da 3 boyutlu blokları kağıt üzerindeki geometrik şekillerle eşleştirme gibi oyunlar oynayarak, 2 boyutlu temsilleri de kavramalarını sağlayabiliriz.

• Sözlü pekiştirme: Çocuklar için 3 boyutlu nesneleri karşılaştırmak, son derece günlük bir aktivite haline gelmiş olabilir. Ancak geometrik şekilleri 2 boyutlu olarak kavramaya alışan çocuklarımız, uzun- kısa, dar- geniş, ince- kalın gibi nitelik belirten kelimeler kullanarak daha derin bir öğrenme sürecine girebilirler.

Okul öncesi çocuklara geometrik şekilleri öğretmek için kullanılabilecek yöntemleri ve bu öğrenme sürecindeki bazı önemli noktaları, sizler için bir araya getirmeye ve açıklamaya çalıştık. Eğer okul öncesi şekillerin öğretilmesinin faydaları hakkında da ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, ‘Çocuklara Şekiller Nasıl Öğretilir?’ yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.