Görme duyusu 6. aydan itibaren gelişmeye başlayan bebeklerin, dünyayı tanımak için renklerden de faydalandığı birçoğumuz tarafından biliniyor. Bebeklerin canlı renklere sahip ya da rengarenk oyuncaklara daha çok ilgi gösterdiğini gözlemleyerek de bu savın doğruluğunu teyit edebiliriz. Dolayısıyla renkler bebeklerin dünyayı tanıma, algılama ve değerlendirme süreçlerinde büyük rol oynayabilir. Çocukların renklere olan ilgisini gözlemlemek , küçük bir bebeğinkini gözlemlemekten daha zor olsa dahi renklerin çocuklar için de aynı oranda önemli olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle, henüz okuma yazma öğrenerek, iletişim amaçlı kullanamayan 6- 7 yaş aralığındaki çocuklar için renkler, öğrenmek ve iletişim kurmak için önemli araçlar olabilir. Peki, çocuklarımızın bilişsel ve fiziksel gelişimi için bu kadar çok öneme sahip olan renklerin çocuklar üzerindeki etkileri neler olabilir?

Beyazın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Duvar ve mobilya rengi olarak çok tercih edilen beyaz; çocuklar üzerinde sakinleştirme, rahatça uykuya dalmasına yardımcı olma ve odaklanmayı kolaylaştırma gibi etkilere sahip olabilir. Ancak belirtmek isteriz ki beyaz rengin çok kullanılması ya da farklı renklerle desteklenmemesi, yetersiz uyarıma neden olabilir. Bu sebeple eğer çocuklarınızın odasında ya da oyuncaklarında beyaz rengi hakim renk olarak kullanacaksanız, daha canlı renklerle birleştirmenizi tavsiye ederiz.

Kırmızının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Hepimizin bildiği gibi kırmızı çok baskın bir renktir ve bu sebeple yoğun duyguları temsil edebilir ya da tetikleyebilir. Çocukların odalarında ya da eşyalarında kırmızıya çok fazla yer vermek, çocuğu daha hareketli, daha öfkeli hale getirebilir. Bu sebeplerden dolayı hem çocuklarda hiperaktivite ve dikkat bozukluğu durumunda hem de eğitim gibi daha çok dikkat gerektiren alanlarda, yoğun kullanımı uygun olmayabilir. Yoğun kullanım yerine, oyuncakların ya da kalem – oyun hamuru gibi etkinlik araçlarının seçiminde kırmızıya yer vermek, çocukların dikkatini çekmesini ve daha çok ilgi göstermesini sağlayabilir.

Mavinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Gökyüzünün rengi olan mavi soğuk bir renk olmasına rağmen, çocuklar üzerinde sakinleştirici, huzur verici ve dinlendirici bir etkiye sahip olabilir. Bebek ve çocuk odalarında da sıklıkla kullanılan bu rengin hem oyuncaklarda hem oda dekorasyonunda yoğun olarak kullanılması doğru olabilir. Ayrıca, hiperaktif çocukların sakinleşmesi ya da dikkatlerini daha kolay toplayabilmesi için de tercih edilebilir. Zıt rengi olan kırmızı ile birlikte kullanarak, dengeyi sağlayabilirsiniz.

Morun Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Birbirinin zıttı olan mavi ve kırmızı rengin bir arada kullanılması ile ortaya çıkan morun, çocukların hayal gücü gelişimine katkı sağladığı düşünülüyor. Bu sebeple özellikle okul öncesi döneminde çocukların odalarında ya da oyuncaklarında ve okulların eğitim alanlarında rahatlıkla tercih edilebilir. Ebeveyn olarak ise evde çocuklarla yapılacak etkinlikler esnasında mor renge yer vererek, çocuğunuzun ilgisini arttırmanın yanı sıra hayal gücünü tetiklemeyi de deneyebilirsiniz.

Pembenin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Pembe, genelde kız çocukları ile bağdaştırılmasına rağmen, her cinsiyetten çocuğun odasında, eşyalarında ya da eğitim alanında kullanılması oldukça uygun bir renk olabilir; çünkü psikolojik olarak çok etkili bir renk olduğu düşünülmektedir. Özellikle hareketli ya da öfkeli çocuklar için, sakinleştirici ve teskin edici özelliğinden yararlanılabilir. Bu özellikler nedeniyle içine kapanık ve çekingen çocuklar için ise uygun olmayabilir. Çocuğunuzun daha girişken ya da dışa dönük olmasını istiyorsanız pembe yerine kırmızıya ya da turuncuya ağırlık vermenizi öneririz.

Turuncunun Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Turuncu için dinlendirici, iştah açıcı ve uyarıcı özelliklere sahip bir renk diyebiliriz. Çok yoğun programa sahip çocukların eşyalarında turuncuya yer verilmesi, dinlenmelerine ve yorgunluklarını atmalarına yardımcı olurken, uyarıcı etkisi sayesinde sakin ve içe kapanık çocukları dışa dönük aktivitelere teşvik edebilir. Çocuk oyun alanlarında sıklıkla kullanılan bu renge, siz de çocuklarınızın aktivite masalarında ya da oyuncaklarında yer verebilirsiniz.

Sarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Hafıza, motivasyon ve dikkati olumlu yönde etkilediği düşünülen sarı renk, yoğun kullanımında çocuklarda öfke ve gerginliğe sebep olabilir. Bu nedenle çocuklarınızın eşyalarında sarı rengi dengeli kullanmanızı ve diğer renklerle desteklemenizi öneririz. Eğitim amaçlı kullanılacaksa sarı renkli alanda çok uzun süre vakit geçirilmeyecekse, çocuğun başarısını birçok açıdan olumlu etkileyebilir.

Yeşilin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Yeşil renk hem sarı ve mavinin karışımından elde edildiği için hem de göz tarafından retinanın üstünde algılandığı için en rahatlatıcı renk olarak tanımlanabilir. Eğer eğitim için kullanacaksanız sarı oranı daha yüksek bir yeşil, çocuk odası ya da eşyaları için kullanacaksanız ise mavisi daha baskın bir yeşil tercih ederek, yeşil rengin çocuğunuza sağlayacağı tüm faydalardan istifade edebilirsiniz.

Renklerin çocuğunuzun bilişsel ve psikolojik gelişimi üzerindeki etkilerini, ana hatlarıyla açıklamaya çalıştık. Ancak hatırlatmak isteriz ki çocukların psikolojik gelişimi hakkında bilinmesi gerekenler listesi oldukça kabarıktır ve renkler dışındaki unsurları da göz önüne almanız, çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için daha etkili olabilir.